Gebelikte Hava Kirliliği Çocukta Ruh Sağlığı Sorunlarına Sebep Oluyor
  1. Anasayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Gebelikte Hava Kirliliği Çocukta Ruh Sağlığı Sorunlarına Sebep Oluyor

0

Kalabalık şehirlerden uzak durmak için tek gerekçemiz deprem gibi doğal afetler değil, doğal olmayan afetler daha önemli bir sebep. Gebelikte hava kirliliğine maruz kalan çocukların ergenlikte ruh sağlığı sorunları yaşamasına sebep oluyor.

Anne karnında hava kirliliğine maruz kalan bireylerin ruh hastalıklarına yakalanması daha olası

Güncel araştırmalara göre anne karnında hava kirliliğine maruz kalan çocuklar, özellikle ergenlik döneminde, çeşitli ruh hastalığı risklerine sahip oluyor.

Hava kirliliğinin sağlığımıza zararlı olduğunu zaten biliyoruz, lakin daha doğmamış bebeklere dahi nüfus ettiğini ve tüm hayatını etkilediğini de öğrenmiş olduk.

Araştırmanın amacı hava ve gürültü kirliliğinin ruh sağlığını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek. Özellikle psikotik deneyimler, depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları ele alınmış.

9 binden fazla katılımcı ile yapılan detaylı araştırma için ailelerin psikiyatrik geçmişi, ekonomik ve sosyal durum, yoksulluk gibi faktörler elendikten sonra bile anne karnında hava kirliliğine maruz kalanların sonraki yaşantılarında çeşitli ruh sağlığı sorunlarına daha yatkın olduğu görülmüş.

Çalışma ayrıca çocukluk yıllarında gürültü kirliliğine maruz kalanlarında daha fazla kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya koymuş.

Araştırmayı detaylı incelemek isteyenler şu link üzerinden makaleye ulaşabilir.

Bence..

Sanayileşmeye koşuş ve gerekli önlemleriden kaçış bazı bölgeleri yaşanmaz hale getirdi, bu yetmezmiş gibi bazı bölgelerde çocuk sahip olmayı bile bir risk haline soktu. Anne karnında sağlıklı olmasını beklediğimiz bebekler bile, hava kirliliği gibi dış etmenlerden ötürü sağlıksız bir birey olarak hayatına devam etmek zorunda kalabiliyor.

Peki ya riskli gebelikler ne olacak? Her bebeğin sağlıklı olmasını bekleyemeyiz, bazı hamilelikler zaten riskli bir de üzerine hava kirliliği faktörü eklenince ne olacak? Ruh sağlığı konusunda banko sorunlar meydana gelecek.

Hava kirliliği gibi bilinçsiz anne baba kirliliğini de hesaba katarsak, işler daha da vahim.
Malumunuz ki şu sıralar çektiğimiz ekonomik sorunların bir bacağıda orantısız emekli sayımız.
Bu gibi kirlilikler dolayısıyla da ileride orantısız engelli sayısı ile uğraşmak durumunda kalacağız gibi.

Tütün ürünleri ve alkol kullanmayan, bilinç sahibi anne babaların çocuk beklemesi durumunda tayin hakkında sahip olmasını öneriyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir