1. Ana Sayfa
  2. Arabalar

Yeni Ortaklık Geely ve Renault | Güney Kore

Yeni Ortaklık Geely ve Renault | Güney Kore
Yeni Ortaklık Gelley & Renault
+ - 0

Uluslar arası haberleri okurken karşıma bu yeni ortaklık haberi çıktı, buna göre Güney Kore’de yeni anlaşmayla Geely ve Renault artık ortak. Bu ortaklık Renault’un Güney Kore pazarına girişini kolaylaştırırken Geely için dünya çapında satış kolaylığı sağlayacak, zira belki de Renault motorlarını kullanacak.

Güney Koreden Yeni Ortaklık Haberi Renault ve Geely

Yeni Ortaklık Gelley & Renault
Yeni Ortaklık Gelley & Renault

Geely Çinli, Renault ise Fransız. Bu ikisi Güney Kore için ortaklık masasına oturdular, amaç pazardan daha fazla pay alabilmek.

Bundan sonra ikili Güney Kore’de yeni araçlar için tasarım, üretim yapacak ve bunları ihracaat içinde kullanabilecek.

Geely için araşlar Busan’da yer alan Renault-Samsung tesislerinde üretilecek. 2024 yılında üretime başlanması beklenen bu ortaklık ürününde amaç düşük emisyon grubunda daha çok araç satışı yapmak.

Renault hali hazırda Güney Kore’de Samsung markası adı altında araçlarını satıyor, artık bu fabrikada Geely markası da üretilecek. Bu sayede Renault marka olarak olmasa da motorları ve diğer ekipmanlarını daha çok satacak. Ayrıca bu satışlar ister istemez Renault marka araçların parça bulunurluğunu da arttıyor, servis ağını genişletiyor.

Güney Kore’de kurulan yeni ortaklık eski Samsung fabrikasındaki üretimi arttıracak ve esasında söz konusu Renault, Geely, Samsung gibi 3 marka içinde bazı kolaylıklar sağlayacak ama kötü etkilenmesi söz konusu olan Samsung olacak. Bunun yanı sıra Güney Kore bu işten en karlı çıkacak taraf olarak gözüküyor. Güncellemeler için şu adrese bakınız.

Renault hali hazırda Mercedes gibi bir çok marka ile çeşitli ortaklıklara sahip, bu ortaklıklar sayesinde Fransız otomobil üreticisi bir çok konuda kar elde ediyor. En basit haliyle ürettiği motorları bir çok markaya sattığı için yeni motor ve teknoloji araştırmaları için güzel bir maddi kaynak sağlamış oluyor, aynı zamanda motor başına ar-ge maliyetlerinde de ciddi bir azalma söz konusu.

  • Mercedes-Benz özellikle A serisi araçlarında Renault motorlarını kullanıyor.
  • Nissan marka araçların bir çoğunda da yine Renault motorları yer alıyor.
  • Ayrıca Dacia, bir nevi Renault Lite olarak piyasada yer alıyor ve kaputun altında bu markanın motorlarını kullanıyor.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!