1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Ukrayna Savaşı Qatar’a Yaradı

Ukrayna Savaşı Qatar’a Yaradı
Ukrayna Savaşı Qatar'a Yaradı
+ - 0

Her kriz bir fırsata gebedir derler ya, işte o misal; Ukrayna Savaşı Qatar’a Yaradı. Rusya ve Ukrayna savaşırken bazı ülkelerin yıldızı parlayacak ve bunlardan birisi de doğru adımlar atılırsa Qatar olacak.

Rusya Ukrayna Savaşı Qatar’a Yaradı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşın başlatmış olduğu operasyonun savaş hali almasıyla birlikte kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı. Avrupa’nın doğalgaz kaynağı olan Rusya’ya alternatif ülkeler arayışına ilk elden çare olmayı kabullenen Qatar, aynı zamanda siyasi olarak da ABD ile çeşitli gelişmelere emek veriyor.

Qatar, Türkiye gibi tarafsız kalmaya gayret gösteriyor. Bu gayretin en büyük mükafatı ise kendisine olacak gibi. Zira Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, sadece Rusya’yı zora sokmuyor. Onlardan ürün ve hizmet alanları da dar boğaza sürüklüyor. İşte burada Qatar’ın yıldızı parlıyor.

Özellikle doğalgaz konusunda büyük tedarik sorunları yaşayan Avrupa, bu konuda ilk yardım teklifini Qatar’dan aldı. Qatar gelecekte Avrupa’ya daha fazla gaz satabileceğini ilan etti.

Qatar’ın yardımcı tutumuna ters olarak Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Rus petrolünün amborgaya tabii olması sebebiyle artan fiyatları önlemeleri için yapılan Petrol üretimi arttırımına ayak dirediler. Yani krizden faydalanarak şark kurnazlığı peşine düştüler.

Sonuç olarak Arap çıkarcılığına tabii olmayıp, iyi bir şeyler yapma niyeti ve tutumuyla Qatar ABD ile siyasi etkileşimini de arttırmış oldu. Yani hem ürün satışı şansını arttıracak hem de ABD ile daha iyi geçinebilecek.

Son yıllarda Qatar’ı baskılamayan çalışan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de bu konudaki tutumları sebebiyle başarısız olmuş durumdalar, son zamanlarda ABD’nin tavrıda değişmişti zaten. Qatar hali hazırda orta doğudaki en büyük ABD hava üssüne ev sahipliği yapıyor ve ABD tarafından Nato harici önemli bir müttefik olarak tanımlandı. Bu etiket diğer iki Arap ülkesine verilmemişti.

Qatar en büyük LNG (Sıvı Doğalgaz) üreticilerinden biri ve 2027 yılına kadar üretimini daha da arttırmayı planlıyor. Ayrıca Taliban ve ABD arasındaki geri çekilme görüşmelerine ev sahipliği yapmıştı ve halen Avrupa ile Taliban arasındaki köprü vazifesinde.

Bizde ülke olarak parlayışımızı sürdürmek adına Qatar ile LNG anlaşması imzalamalıyız, bu anlaşmaya konu olan LNG hali hazırda üretimden pay olarak değil, daha ucuza üretilecek olanlardan olmalı.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!