1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Ukrayna Krizinde Çinden Göz Dağı Vakti – Dünya Gündemi

Ukrayna Krizinde Çinden Göz Dağı Vakti – Dünya Gündemi
Ukrayna Krizinde Çinden Göz Dağı Vakti
+ - 0

Son yazılarımın çoğu Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim üzerine kurulu, bunların bir kısmında Rus-Çin Savaş ittifağından bahsetmiştim, şimdi bu birliktelik uğruna Çinden Göz Dağı Vakti geldi. Ukrayna krizi bizi çok yoracak.

Ukrayna Krizinde Çinden Göz Dağı Vakti Geldi

Rusya ve Çin bir yanda; Ukrayna, Avrupa Birliği ve ABD öteki yanda tedirgin bir bekleyişte. ABD sanmıyorum ki Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ya da başka bir faydasını düşünsün; tek gayesi işgal etme kuvvetinin sadece kendisinde olmasını istediği için Rusya’nın böyle bir adım atmasını istemiyor, tamamen soğuk savaş davranışı ile bu işgale karşı.

Çin ise menfaatleri uğruna Rusya ile birlikte, zira isteği Amerika’yı dünya liderliği konumundan indirmek ve bu esnada diğer çıkarlarını korumak, misal doğal gaz sorunu veya Tayvan sorunu.

Avrupa Birliği dahi insanların güvenliğinin derdinde değil, esasında korkusu Ukrayna-Rusya krizinin sonuçlarında kendi içlerinde çekecekleri sıkıntılar. Misal Macron Putin görüşmesinde olduğu gibi, amaç barış değil; sen nisan 2022’ye kadar bekle de ben seçimi kazanayım mantığı. Ayrıca Ukrayna işgal olunca sırada Avrupa’nın oluşu.

Türkiye ise bu çembere uzaktan gelin barış yapalım diyor ama bizim bile tek gayemiz barış mı emin değilim. Şu ekonomik sıkıntıları halen atlata bilme umudumuzu korumak istiyor olabiliriz. Zira bizde bu ikiliden tonlarca buğday ithal ediyoruz.

Bu taraflar arasında en kilit isim Çin; diğerlerinin pek hükmü yok aslında. Nitekim Çin ve Rusya tek başına ABD’ye kafa tutabilir halde iken birlikte neler yapabilirler. İşte sıra bu sorunun cevabında aslında. Çinden göz dağı bekliyorum ben, vakti geldi; Ukrayna krizinde Rusya’dan yana olduğunu gösterecek bir işaret lazım.

Tarafını belli etmek için Çin büyük ihtimalle üretici gücünü kullanacak ve ABD’nin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerde bir dar boğaz oluşturacak, sonra aaa bak tüh gördün mü diyecek. Bu süreçte de safı oynayacak ya nasıl oldu bu falan derler, bir ihtimal.

Ayrıca şu sıralar bir kaç kaza ya da patlama bekliyorum bir yerlerde; tren kazası olur, doğalgaz patlaması olur ya da bir uçak falan düşer. Yani şu sıralar bir şeylerin gerçekleşmesi ve ben bak nerelere kadar etkliyim denmesi lazım, tam vakti.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!