1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Ukrayna İşgali Heran Başlaya Bilir – Dünya Gündemi

Ukrayna İşgali Heran Başlaya Bilir – Dünya Gündemi
+ - 0

Rusya çıkarları doğrultusunda adım atmaktan hiç bir zaman çekinmedi, sanırsam Ukrayna bu uğurda atılacak ilk adımlardan biri olacak zira işgali heran başlaya bilir. Dünya gündemine farklı bir boyuttan bakmak isteyenler için, zbyr.net sunumu.

ABD: Ukrayna İşgali Heran Başlaya Bilir

Her ne kadar Amerika’nın yaydığı haberlere karşın pek güvenim olmasa da, bu durum herkesçe bilinen bir gerçek. Putin yani Rusya, Ukrayna’yı işgali planlamış ve bu plan uygulanmaya heran başlaya bilir. Amerika bu konuda bir kaç uydu görüntüsü paylaştı ve Ukrayna sınırına yapılan askeri yığılmanın boyutlarını gösterdi.

Askerler sınırı zaten sürekli tutar, bir gerilim olduğunda ise buraya ekstra asker gönderilir, sıkıntı büyükse askeri hareketlilik artar. Lakin devasa boyutlarda asker yığılmışsa, bu artık sıkıntı ve sorunların göstergesi değildir, sonucun gelmekte olduğunu gösterir.

Rusya sınıra haddinden fazla asker yığmış durumda, bu kadar askerin burada konuşlanması ne tedbir, ne gösteri; tamamen bir sonraki adımın öncüsüdür. Çok büyük bir durum yaşanmadığı sürece, ne bileyim Rusya üzerinden büyük bir fırtına ya da Moskova’da büyük bir deprem, işgal başlayacak.

Bu işgali dediğim gibi bir deprem durdurur ya kıta hareketlerinden kaynaklı bir deprem ya da siyasi. Bu benim aklıma bazı komplo teorilerini getiriyor. Malumunuzdur ki Amerika’nın sözde deprem, fırtına gibi doğa olaylarını tetikleyen bir sistemi var, istediği yerde etkinleştiriyor deniliyor. İşte fırsat bu fırsat, bu sistem varsa şayet, şu bir kaç günlük vakitte kullanılmalı.

Amerika savaş olursa ve uyarılara rağmen orada kalan vatandaşı olursa, kurtarmak için bir operasyon yapmayacağını; oraya müdahale etmek istemediğini açık açık dile getirdi. Bu Rusya’ya karşı ne kadar temkinli yaklaşıldığının bir göstergesi. Amerika uzaktan ses ediyor olabilir ama gerçekte Rusya’ya karşın bir hamlesi olacağını sanmıyorum. Bunun yerine Avrupa ve bir kaç maşasını kullanacaktır.

Rusya her ne kadar Avrupa’lı ülkerden gelen ziyaretlerle ikna edilme çabalarına maruz kalsa dahi her birini ekarte ediyor, en son Macron Putin ile görüşmüş ve ağzının payını almıştı. Nitekim İngiltere dahi ağzının payını almış durumda.

Putin şimdiye kadar gösterdiği karekteri ile bu tarz hamlelere kulak asmaz, onu yıldırmanın yolu kuvvetle ya da zora koşmak ile olmaz, olamaz. Yapılabilecek ilk hamle onu şaşırtmak üzerine olmalı ve işin arkasını öğrenmeye çalışırken yıpratılmalı.

Yukarıda da değindiğim gibi deprem olmalı, Amerika ya sözde sahip olduğu o doğal afet makinasını aktif etmeli ya da hakikaten sahip olduğu iç karışıklık silahını kullanmalı; başka alternatif gözükmüyor ortada. Tabii hakikaten Ukrayna’yı korumak istiyorlarsa, yoksa buyurun sofraya.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!