1. Ana Sayfa
  2. Arabalar

Tesla Büyümeye Devam – Arabalar

Tesla Büyümeye Devam – Arabalar
Tesla Büyümeye Devam
+ - 0

Piyasadaki ihtiyaçları çok iyi analiz eden Elon Musk bu ihtiyaçları karşılayan Tesla Büyümeye Devam edecek. Arabalar kategorimizin en gözde aracı olan Tesla hakkında ilginç bir haber daha.

Çip Krizine Rağmen Tesla Büyüme Devam Edecek

Tesla Büyümeye Devam
Tesla Büyümeye Devam

Ekran kartlarını da vuran çip krizi Tesla’yı teğet geçiyor, tahminlere göre 2022’de Tesla %50 büyüme gösterecek.

Pandemi tüm sektörleri kötü etkiledi, araba şirketleri de dahil. Hatırlarsanız daha bir iki gün önce Toyota Üretimi Kısmaya Devam Ediyor demiştik.

Üretimi yavaşlatan en büyük etmen çip krizi, yarı iletken elektronik parçaların üretiminde yaşanan pandemi ve iklimsel etmenler, üretimi neredeyse durdurdu. Renault gibi fabrikalar 2 hafta süreyle üretimi durdurmak zorunda kaldı. Neredeyse tüm şirketler üretimde büyük düşüşler yaşadı.

Tüm şirketlerde düşüşler yaşanırken Tesla bu yıl için %50 artış bekliyor, peki neden?
Öncelikle tam otonom sürüşe az kaldı, mevcut durumda trafiğe açık yollarda testleri yapılıyor ve insanlardan daha güvenli sürüç sağlayacağı bekleniyor. İkinci olarak CyberTruck içinde sayılı günler kaldı.

Peki Tesla Ne Yaptı?
Çip krizine rağmen büyüme hedeflene biliyor olmasının en büyük sebebi, yine çip krizine rağmen büyüye bilmesidir. Bunu nasıl sağladığı ve bu konuda ki tecrübesi, gelecekte de aynı başarıyı daha verimli bir şekilde göstereceği yönünde büyük bir işaret.

Çip krizine rağmen Tesla hem üretime devam etti hem de kullandığı çip miktarını azaltıp, niteliksel olarak artışı seçti ve bu yönde yazılımlarını hızlı bir şekilde revize etti. Esnek bir şekilde potansiyel tehditleri elimine edip, krizi fırsata çevirdi. Zaten ilk başta da söylediğim gibi Elon Musk piyasayı çok iyi analiz edip, doğru kararlar almasını biliyor.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!