1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Suudi Arabistan’ın Keyfi Yerinde – Enerji

Suudi Arabistan’ın Keyfi Yerinde – Enerji
Suudi Arabistan'ın Keyfi Yerinde
+ - 0

Rus-Ukrayna krizi bu ikiliden başka herkese yarıyor, son haberlere göre Suudi Arabistan’ın Keyfi Yerinde. Nasıl olmasın, petrol üzerinde yaşıyorlar; dolarla gelir.

Aramco Suudi Arabistan’ın Keyfi Yerinde

Rusya’nın Gazpromu var, Suudi Arabistan’ın Aramcosu. Suudi Arabistan’ın devlet petrol şirketi Aramco’nun yöneticilerinden gelen açıklamalar gayet açık, keyifleri yerinde. Pandeminin etkisinden kurtulan ekonomilerden sürekli artan talepler geldiği, sağlıklı bir şekilde petrol talebinin arttığını söylüyorlar.

Pandemi bitişine birde Rusya-Ukrayna savaşı ve sonucunda Rus petrolüne uygulanan ambargo, Arapların ekmeğine yağ sürmüş oldu. Zaten Rus petrolüne ambargo uygulanmasa dahi arz kesintileri korkusu petrol fiyatlarını 120 $ üzerine kadar attı.

Aramco beklentilerine göre bu yıl sonunda pandemi öncesi dönem kadar talep oluşacak.

Arz ile ilgili eksikliğin giderilmesi adına daha fazla üretim yapılıp, yapılmayacağı sorulduğunda ise verilen cevap, karar merci olmadıkları oldu. Yani Suudi Enerji Bakanlığı ne derse onu yapıyoruz, üretim miktarını biz belirlemiyoruz dedi.

Aramco’nun ayrıca Çin’e Yuan ile petrol satışı yapacağı konuşuluyor.

Sonuç olarak Arabistan işine geldiği gibi kaynaklarını kullanıyor. Kimsenin direk söz hakkı yok, hiç bir şey yapamasa makinelere zarar verir ve üretimi yine kısar. Biz müşterilerin yegane beklentisi istikrarlı bir arzın korunması olabilir, yoksa miktar mevzu bahis değil.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!