1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

SSD Disklere Yakında Soğutucu Gerekecek

SSD Disklere Yakında Soğutucu Gerekecek
SSD Disklere Yakında Soğutucu Gerekecek
+ - 0

SSD diskler teknolojik gündemin merkezinde yer almasalar dahi, onlarsız bir bilgisayar düşünemiyorum. Gün geçtikçe daha hızlı ve daha fazla kapasiteye ulaşıyorlar ve bu durumun sonucu olarak SSD Disklere Yakında Soğutucu Gerekecek.

SSD Disklere Yakında Soğutucu Gerekecek – Teknolojik Gündem

Chia coin madenciliği ile stok sorunu yaşadığımız ve halen etkileri devam eden sıkıntılar bizlere teknolojik ürünlerin önemini bir kez daha gösterdi. HDD ve SDD fiyatları haddinden fazla uçtu, yetmezmiş gibi birde liranın dolar karşısında ezilmesi ile bazı şeyler iyice hayal oldu.

Teknolojik ürünlerin hayalleşmesinin tek sebebi bizim durumumuz değil tabii, gelişimde pahalılığı getiriyor. Zira en basit örneği SSD diskler olacak gibi. Gün geçtikçe daha fazla kapasite ve yüksek hızlarla karşımıza çıkan diskler, bir müddet sonra illaki soğutucu ekipmanlara ihtiyaç duyacaklar. Ve bu olduğunda bu disklerin fiyatı birden fazlalaşacak.

Soğutucu gerektiren bir diğer parça olan CPU’ları düşünün isterseniz. Gittikçe daha hızlı derken bir baktık ki işlemcinin yanı sıra iyi bir fan, blok hatta sıvı soğutucu sistemlere de para döker olmuşuz. Öyle olmadı mı? Eskiden prinç blok sevmez, bakır almak için ekstra para verirdik. Sonra Stok fanda yetmez oldu. Nihayetinde ise sıvı soğutmalı sistemler kullanıyoruz. Tabii 120 mm olsun, yoksa 240 mm mi gibi sorular da mevcut.

SSD’ler içinde aynısı olacak büyük ihtimalle. Niye mi?
Zira çok yüksek kapasite ve yüksek hızlı bir SSD’yi herkes almayacak, alamayacak ilk başta.
Bazı profesyoneller kullanacak, sebebi tamamen duygusal.
Yüksek hız ve kapasite büyük ihtimalle sadece prinç-bakır blok soğutucu ile kafi gelmeyecek.
Çeşitli şekillere sahip bloklar kullanacağız, hatta üzerlerine fanlar takmaya başlayacağız.

SSD’ler Hızlandıkça Isınacaklar

Bu konu tabii ki tek bizim gündemimizde değil yani sadece kullanıcıların derdine değil. Üreticilerde bu konuda kafa yoruyor, zira bu onlar için hem prestij meselesi hem de yeni bir gelir kapısı.

Phison, bilindik SSD kontrol üreticisi, hız ve kapasite arttıkça soğutucular gerekeceğini bildirdi.

Tabii bu durum öncelikle daha küçük yüzeylerinden ötürü M2.SSD’ler için bir sorun olacak. Zira 3~4 TB kapasiteli M2.SSD’ler mevcut. Bunlar çok daha fazla ısınacak ve dolayısıyla çok daha önce soğutucu sistemlere gereksinim duyacaklar.

Tabii şöyle bir gerçekte var, aşırı ısınan bir ssd yeterli soğukluğa kadar performans kaybı yaşayacak, nihayetinde soğuyacaktır. Lakin bu sürekli olarak yüksek performans gereksinimi olan kişilerin işine gelmeyecek tabii, yine de SSD’nin yanmasından daha iyidir.

Aslında

Teknoloji bir yandan vururken bir yandan da iyi etmeye çalışıyor, SDD teknolojisi artık 16 nano metre yerine 7 nano metreye kadar düştü. Yani daha kısa düğümler daha düşük enerji tüketimi ile daha az ısınmaya sebep oluyor. (Tabii bunun bir nebze tersi var; daha yüksek hız, birim alanda daha fazla depolama gibi etmenlerde daha fazla ısınmayı körüklüyor.)

Hali hazırda orta üstü anakartlarda, anakartın ısıdan etkilenmemesi için metal bloğa takılan ssdler, üzerlerine de güzel gözükmesi için metal bloklara sahip oluyordu. Bunlar artık yetmeye bilir ve yeni nesil bakır, şekilli bloklar gelebilir. Hatta fan ve tabii olarak RGB LED.

Yani ağız tadıyla kullanabileceğimiz bir M2.SSD disk istiyorsak artık kesenin ağzını bir iki tık geniş açmamız gerekecek.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!