1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

SSD Çip Krizi Stok Sorunu – Teknolojik Gündem

SSD Çip Krizi Stok Sorunu – Teknolojik Gündem
SSD Çip Krizi Stok Sorunu
+ - 0

Çip krizi ile başlayan stok sorunu sonucu CPU ve GPU gibi iş yapan parçaları bulamaz olduk, ikinci elde ise fahiş fiyatlara ulaşıldı. Bu fiyatlandırmaların en az uğradığı bileşen olan SSD ise şimdi sahne alabilir, artık zam vakti.

Kirlenme Sonucu SSD Çip Krizi Stok Sorunu

Stok sorunlarının yanına birde mining yapanlar eklenince ne cpu ne de gpu bulamaz olduk, 4-5 yıllık teknolojilere binlerce dolar vermemiz gerekti. Hatta bir ara Chia Coin sebebiyle HDD bulmakta dahi zorlandık, SSD ürünlerde nasibini aldı. Lakin chia coin istenilen düzeyde kar bırakmayınca piyasa yine rahatlamıştı.

SSD üreticilerinin üretim süreçlerinde yaşanan bir hata sonucu yaklaşık 6.5 exabyte miktarında çipte kirlenme yani sorun olduğu ortaya çıktı. Yani 6.5 milyon terabyte boyutunda bir üretim hiç oldu demek mümkün. SSD disklerin çoğunluğu, özellikle m2 ise, 500 gigabyte altında. Yani en iyi ihtimalle 13 milyon disk yalan oldu.

Bu durum zaten bir dar boğazda olan üretimin boşa çıkmasına sebep olacak ve eldeki stokların daha pahalıya satılmasına sebep olacaktır. Bu yüzden eğer yakın zamanda SSD alma niyetiniz var ise ya hızlıca halledin ya da erteleyin. En azından %20-25 civarında bir zam bekleniyor, bu zamlar gelmeden işiniz acilse almanızı tavsiye etmek mümkün.

Türkiye piyasasında hali hazırda bir fiyat artışı göremiyorum, satıcılar uyanmadan ihtiyacınızı gidermek en iyisi olacaktır. Zira sıfır araba liste fiyatından daha pahalı ikinci el araç satan satıcılar, bu mağduriyetide kendi çıkarları uğruna kullanacaklardır.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!