1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

SEAGATE HDD Hedefini Büyüttü! – Teknoloji Haberleri

SEAGATE HDD Hedefini Büyüttü! – Teknoloji Haberleri
SEAGATE HDD Hedefini Büyüttü!
+ - 0

Veri depolama yarışında HDD halen pes etmedi, yüksek depolama kapasitesine hız katmak için verilen uğraşlar devam ederken, kapasite de her geçen gün artıyor. SEAGATE HDD Hedefini Büyüttü ve 50 TB sözü verdi.

SEAGATE HDD Kapasite Hedefini Büyüttü!

Seagate, yılların üreticisi, halen HDD’lerden ümidi kesmedi. Teknolojik araştırma ve yatırımlara devam ederek tekrar popüler olacağı günleri bekliyor. HDD gibi eski teknolojiler SSD gibi yeni teknolojilerle kapasite konusunda her türlü ön planda olsa da, hız konusunda oldukça geri kalıyordu. Gelecek planları hem yüksek kapasite hem yüksek hız vaat ediyor.

Eskiden her bilgisayarın olmazsa olmazı HDD hard disklerdi. Şimdiler ise durum biraz farklı seyrediyor. HDD yerine SSD diskler kullanımda, hatta sadece USB bellekle kullanılan bilgisayarlar var; özellikle mining sektöründe. Bunun yanı sıra sadece eski ve güncellenmeyen sistemlerde hdd mevcut.

Oyuncular ve film arşivcileri dahi öncelikli olarak SSD ya da M2.SSD gibi yüksek teknolojileri kullanıyor, işlerini bu sürücülerde hallediyor. HDD ise sadece kırk yılda bir aranan dosyaların arşivlendiği yer konumunda.

Seagate bu işi değiştirmeyi planlıyor, 2026 yılına kadar 50 TB HDD sözü verdi ve bu sene 20 TB, seneye ise 30 TB satacak. HDD için planlanan tek güzellik bu değil tabii, ayrıca mevcut SSD diskler kadar hızlı olması bekleniyor, bunun için kullanılan teknoloji sil baştan düzenlenecek.

Bu güzel haberi Cool Eagle AI 20 TB HDD tanıtımında verdi, hem kapasiteyi arttıracaklarını hemde değişecek teknolojik yapı ile mevcut hızlara ulaşacaklarını bildirdiler.

Cool Eagle AI 20 TBB HDD modeli mevcut durumda ülkemizde satışta değil, yurt dışında da tamamen yaygınlaşmadı. 529.99 $ etkitle satışa sunulan HDD mevcut kur ile 7,862 ₺ civarında bir edere sahip. Ülkemizde hangi fiyattan satılacağı daha netleşmedi.

Cool Eagle AI 20 TBB HDD

HAMR yani Sıcaklık Destekli Manyetik Kayıt teknolojisine geçilmesi ile, mevcut PMR (Dikey Manyetik Kayıt) kullanımından 5-10 kat yüksek kapasiteli HDD’ler mümkün olacak. Bunun yanı sıra MACH.2 gibi yeni teknolojilerin yaygınlaşmasıyla, yeni üretilecek mekanik disklerin hızlarının SATA SSD’lerle yarışacak şekilde 480 MB/Sn mertebesine yükselmesi bekleniyor.

Mevcut durumda 3 TB civarında bir SATA SSD 450 MB/Sn okuma hızıyla 40 bin lira civarından satışa sunulmuş durumda. Seagate bunu daha ucuza ve daha yüksek kapasitelerle sunmayı planlıyor.

SSD diskler kullanımla orantılı olarak hızlı bir şekilde ömürlerini tüketiyorlar, HDD ise böyle değil ama bunlarda mekanik darbelere karşın çok hassaslar. Hal böyle olunca bir denge kurmak gerekiyor. Taşınabilir bilgisayarlarda SSD kullanımına devam edeceğiz, hatta taşınabilir harici SSD diskler ile kapasite sorununu bir nebze çözeceğiz.

Lakin artan internet hızıyla (En azından dünyada) yeni bir sistemi daha devreye sokacağız. Herkesin evinde kendi bulut sunucusu olacak ve hızlı bir şekilde o sıra ihtiyaç duyduğu veriye HAMR ve MACH.2 destekli sunucularından çekecekler.

Tabii tüm bunlar ekstra maliyetler demek, yeni modemler almalıyız. Yeni sistemler kurmalıyız vs. Şimdilik normal son kullanıcı için pek bir şey değişmedi.

Çıkarılan Sonuç

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!