1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Şangayda Kısıtlamalar Azalırken Petrol Fırladı

Şangayda Kısıtlamalar Azalırken Petrol Fırladı
Şangayda Kısıtlamalar Azalırken Petrol Fırladı
+ - 0

Petrol rutubetten nem kapanlar gibi davranıyor, ne duyarsa duysun artma eğiliminde; en büyük sebep tabii ki sınırlı arz. Şangayda Kısıtlamalar Azalırken Petrol Fırladı, alınan kararla bazı kısıtlamalar hafifletildi ve olan oldu.

Şangayda Pandemik Kısıtlamalar Azalırken Petrol Fırladı

Dün yani 11 Nisan Pazartesi yapılan açıklamaya göre Çin’in Eyaleti olan Şangay’da 14 gündür yeni vaka olmaması sebebiyle bazı kısıtlamalarda hafiflemeye gidildi, bu durum artacak olan petrol talebini gündeme getirdi. Bir yanda böyle bir talep artışı varken, olası Rus Petrolü kaybını telafi edemeyeceğini açıklayan OPEC sebebiyle petrol yükselişe geçti.

Dün haber siteleri petrol fiyatları 100 $ altına düştü diye başlıklar atarken, bugün sabah tekrardan 100 $ üzerine çıkış gösterdi.

OPEC açıkça Rusyanın eksikliğini telafi etmeyeceğini dile getiriyor, tabii bunu kibar bir dille yapıyor. Zira şu fiyatlarla yapılan her satışın katmerli faydaları var. Zira 2019 yılında yani pandemi patlak vermeden 60 $ civarında olan petrol fiyatlarını neredeyse ikiye katladılar. Yani az işe çok kar gündemde. 1 Nisan 2020’de ise 20 $ civarına kadar düşmüştü, şimdi onun acısını çıkartıyorlar.

Rus petrolüne karşın atılacak her hangi bir kısıtlama ile petrol kendini çok daha yüksek seviyelerden fiyatlayacaktır, bu en çok bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri vurur. Sadece arabamıza yakıt koymakta zorlanmakla kalmaz

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!