1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Rusya’da Telegram Liderliğe Oturdu

Rusya’da Telegram Liderliğe Oturdu
Rusya'da Telegram Liderliğe Oturdu
+ - 0

Telegram dünya bazında değer ve kullanıcı kaybı yaşasa da, Rusya’da Liderliğe Oturdu. Rusya’nın lider mesajlaşma programı oldu.

Rusya’da Telegram Liderliğe Oturdu Zirvede

Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Rus kaynaklı yazılımlar kan kaybediyor, zira hem tepki olarak kullanımları azalıyor hemde çeşitli güvenlik-gizlilik endişeleri barındırıyorlar. Keza geçtiğimiz günlerde Brezilya’da Telegram Kullanımı Yasaklandı.

Telegram gibi Kaspersky adlı anti virüs programı da coğrafi kökeni sebebiyle zor günler geçiriyor. Yine de, en azından, kendi ülkelerinde kullanımlarında her hangi bir sorun görülmüyor. Hatta Rusya’nın en popüler mesajlaşma programı Telegram oldu.

Telegramın liderliği çok yeni, daha geçtiğimiz Şubat ayında aylık ağ kullanım istatistiği WhatsApp ile aynı ve %48 idi. Mart ayının ilk iki haftasında ise Telegram %48’den %63’e çıkmış durumda. WhatsApp ise %48’den %32’ye düştü. Tabii bu istatistikler mobil internet trafiği analizi ile ortaya çıkan verilerden derleme.

Megafon adlı Rus GSM operatörünün verdiği bilgelere göre ortalama Telegram aktivitesi günlük 101 MB, WhatsApp ise 26 MB. Bu bilgiler mesajlaşmada en çok Telegramın kullanıldığını direk göstermesede ağda daha çok paya sahip olduğunu gösterir.

WhatsApp ile Telegram arasında en büyük kullanım farkının dosya paylaşımının rahatlığı olduğu düşünülürse, bu sadece kullanım amacı farklılığı sebebiyle oluşmuş bir fark olabilir. İllaki popüler demek mümkün değil ama Rus halkı bir bakıma Telegram’a muhtaç bırakılıyor, zira tek yaptırım ve kısıtlama ABD tarafından uygulanmıyor. Rusya da özellikle Meta gruptaki yazılımlara karşı agresif tutumlar sergiliyor.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!