1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Rusya Çin Arasında Yeni Doğalgaz Boru Hattı

Rusya Çin Arasında Yeni Doğalgaz Boru Hattı
Rusya Çin Arasında Yeni Doğalgaz Boru Hattı
+ - 1

Ukrayna konusunda savaş ittifağı kuran Çin ile Rusya ortaklığı bir adım ileriye götürdü ve iki ülke arasında yeni doğalgaz boru hatta kurulacak. Bu haber mühim.

Ukrayna Krizinde Rusya Çin Arasında Yeni Doğalgaz Boru Hattı

Rusya, Çin ile savaş ittifağı kurdu, bunu daha öncede duyurmuştuk.
Bu ittifak için Rusya Çin’i Tayvan’ın yegane sahibi olarak görmeyi taahhüt etti ve bu yeterli gelmedi ki, Rusya ayrıca Çin’e yeni bir doğalgaz hattı boru ekleyecek. Bunun önemli kısmı Çin’in Rusya’yı masada yendiğini göstermesidir. Yani Çin Ukrayna konusunda Rusya’ya desteklemek için bir çok kazanç elde etti.

Rusya zaten hali hazırda Sibirya üzerinden LNG yani sıvılaştırılmış dogalgaz boru hattına sahip, buna ek olarak 10 milyar metreküp kadar kapasiteli bir boru hattı daha kurulacak. Bu boru hatta 30 yıllık bir yeni anlaşmayı da beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz yıl 16,5 milyar m3 gaz satışında bulundu, 3 yıl içerisinde açılması beklenen bu yeni hatla 10 milyar daha eklenecek.

Benim gördüğüm kadarıyla Ukrayna konusunda Rusya beklenilenden fazla taviz verecek gibi, bu iki şeyin göstergesi. İlk olarak ben Ukrayna’yı alacağım diyor, standart Putin tavrı; dediğimin arkasındayım modu yani. İkinci olaraksa bir nebze dahi olsa çekinceleri var.

Doğalgaz Çin için çok mühim ama kömürde yeter onlara, yani Rusya Çin’e doğalgaz vermenin derdinde değil, olası yaptırımlara karşı canlı para derdinde; bu sebeple böyle büyük işlere imza atıyor. Bu yeni anlaşmaların Euro para birimi üzerinden yapılması, bu konuyu destekler nitelikte. Dolar ABD elinde, kendi para birimlerine de pek güvenemiyorlar, bu sebeple ikinci evrensel para olan Euro € ile anlaşma sağladılar.

Bu süreç Rus şirketi Gazprom üzerinden gerçekleşecek.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.