1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Rusya Asker Çekiyor – Dünya Gündemi

Rusya Asker Çekiyor – Dünya Gündemi
Rusya Asker Çekiyor - Dünya Gündemi
+ - 1

İlk bakışta sevindirici ama işin içinde Putin varsa düşündürücü bir haber; Rusya Asker Çekiyor. Batıyı ve Ukrayna’yı, tehdit olmadığına, ikna etmek için bir hamle yaparak askerlenin bir kısmını çekme kararı aldı.

Barış Hamlesi Rusya Asker Çekiyor (!)

Rusya bugün yaptığı açıklama ile Avrupa ve Ukrayna’yı barışçıl olduğuna ikna etmek için bir takım askerlerini geri çekeceğini söyledi. Esasında alay eder bir tavır sergilendi, klasik Putin hareketi olarak, karşı tarafı küçük düşürme planlanmış.

Putin insanları küçümsemeyi seviyor, daha önce çok benzer hareket gördük. En akılda kalanı Almanya Başbakanı Merkel’in köpek korkusuna binayen yaptığı hareket, en günceli ise Putin-Macron görüşmesi oldu. Bu sefer ki hamlesi ise sınırda yer alan askerlerin tatbikat için gelenleri geri çekmek ve bunu barışçıl olarak göstermek oldu.

Putin zeki bir lider. Bu inkar edilemez.
Zekasını, diğer liderleri, küçük düşürmek için sıkça kullanıyor.

Putin kısa vadede Ukrayna ve NATO arasında bir bağ görmek istemediğini sıkça dile getiriyor, zira bunu savaş sebebi sayacağı konusunda çok net. Ayrıca konuşmaya-iletişime karşı olmadığını belirtti şu son dönemde. Bu akıllara nasıl bir sorun oluştu acaba dedirtiyor.

Benim aklıma gelen yegane şey, en azından şu anlık; iki gün içinde Ermenistan ve Gürcistan’da meydana gelen depremler oldu. Acaba gerçekten de bunlar ABD işi doğa olayları mı? Rusya bu hamleye karşın mı geri adım attı? Hatırlarsanız bu savaşı durduracak yegane şey olarak depremi işaret etmiştim ve bu depremin ABD kaynaklı siyasi ya da ABD kaynaklı gerçek deprem olarak ele almıştım.

ABD siyasi deprem oluşturma konusunda uzman, sanırsak kıta hareketliliklerine de etki edebiliyor. Lakin ABD sahip ise Rusya’da erişim gösterebilir. Yani bu gidişle 3.Dünya savaşında silah Dünyanın kendisi olacak.

Olayı genel olarak değerlendirmek gerekirse zaten savaşın Rus tarafı askerle olmayacak. Zira Rusya ilk andan itibaren füzeleri ile hava savunma sistemlerini etkisizleştirip, hava alanlarını imha edecek. Sonrasında ise askeri bölgeler yine füze ama ağırlıkla topçu atışları ile yok edilecek. Ardından kalan unsurlar hava saldırıları ile imha edilip, asker sonrasında girecek. Hali hazırda sınırdaki askerlerin yegane amacı Dünya’ya verilen mesaj.

Benim için askerlerin geri çekilmesi pek bir şey ifade etmiyor, 130 bin askerin 100 bini çekilse de; Rus hamlesi ile 30 bin bile yeterli olacaktır. Burada esas unsur savaş unsurları değil, Putin’in masa başında sıkıştırılması olabilir. Putin masa da kaybetmediği sürece cephede kazanacağından emin.

Rusya-Ukrayna krizi bizi çok ilgilendiren mevzuların başında. Zira olaylar sadece yanı başımızda ceyran etmekle kalmıyor, iki ülkede bizim için azami öneme sahip. Ukrayna ile ortak üretimler yapıp, İHA satışı yapıyoruz. Rusya’dan HSS (Hava Savunma Sistemleri) aldık, alacağız. Her birini geçtim, buğday ambarımız bu iki ülke. Bunlardan alınan buğday işlenip, Avrupa’ya satılıyor ve Döviz girdisi sağlanıyor.

Ayrıca Suriye konusunda Rusya ile paydaş sayılırız, hatta Rusya orada yerli olarak kabul görürken bizler işgalci olarak lanse ediliyoruz. Rusya’ya çok yüz veremediğimiz gibi sırt çevirmekte mümkün değil yani.

Ukrayna ise aynı şeyleri, Suriye haricinde yaşatıyor bizlere.
Yine arada derede kaldık yani..

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.