1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Rus Gazı Ukrayna Üzerinden Dağıtıma Devam Ediyor

Rus Gazı Ukrayna Üzerinden Dağıtıma Devam Ediyor
Rus Gazı Ukrayna Üzerinden Dağıtıma Devam Ediyor
+ - 0

Gazprom, yani Rusya’nın doğalgaz şirketinden gelen bir açıklamaya göre Rus Gazı Ukrayna Üzerinden Dağıtıma Devam Ediyor. Bu durum bir sürü çelişki içermektedir, ince düşünmek gerekiyor.

Gazprom, Rus Gazı Ukrayna Üzerinden Dağıtıma Devam Ediyor

Rus enerji devi Gazprom bir açıklama yaptı, buna göre Rusya halen Avrupa’ya enerji satışı yapabiliyor. Bunu yaparkende Ukrayna üzerinden satış gerçekleşiyor.

20 Mart 2022 pazar günü yapılan açıklamada, Gazprom yetkilileri resmi bir ağızla halen Avrupalı müşterilerine doğalgaz satışı yaptıklarını doğruladı, bu göre yine aynı gün için geçerli talep yaklaşık 110 milyon m3 (metre küp).

Yapılan bu enerji arzının Ukrayna üzerinden yapıldığı, doğalgazın Ukrayna aracılığı ile satıldığı da eklenmiş durumda.

Bu durum Ukrayna’nın halen gaz arzına izin vermesinin sebebi olarak Ukrayna’nın ekonomik ihtiyaçlarını karşılaması olarak iyi niyetle bakılabilir.

Avrupa açısından enerji ihtiyacını gidermek şeklinde tamamen çıkarcı bir tutuma hak verilebilir. Lakin bu doğalgaz iyilik olsun diye verilmediği aşikar, yani gaz akışının ters yönünde Euro akışı mevcut. Bu bir bakıma savaşı finanse etmek anlamına geliyor.

Haklı ya da haksız, Rusya şu haliyle işgalci rolüyle savaşın tarafı. Ukrayna ise ülke bütünlüğünü koruma amacıyla. İki taraftan biri finanse edilecekse bu Ukrayna olmalı, bunda tamamız. Lakin Avrupa iki tarafı birden finanse ediyorsa burada olan şey apayrı bir durumdur. Savaş şeklinde olsa da tiyatrodur.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!