1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Putin Denetim Adıyla Nükleer Hatırlatması Yapacak – Dünya Gündemi

Putin Denetim Adıyla Nükleer Hatırlatması Yapacak – Dünya Gündemi
Putin Denetim Adıyla Nükleer Hatırlatması Yapacak
+ - 0

2-3 gün önce Putin’in asker çektiğini söylemiş ve bunun saldırıyla alakalı bir hamle olmadığını, insanları düşük düşürme çabası olduğunu da eklemiştik. Tabii bu süreçte işler kızıştı Putin Denetim Adıyla Nükleer Hatırlatması Yapacak hani bir şeylere niyetlenme ihtimali olan cahiller, bunları unutmayın diyecek.

Putin Denetim Adıyla Nükleer Hatırlatması Yapacak ve Haddinizi Bilin Diyecek

Rusya-Ukrayna krizini gittikçe derinleşiyor ve artık geri adım atılması pek olası değil, hani bir asker çekme olayı olduydu ya oda bitti. Zira o zamanlar 130-140 bin asker vardı sınırda şimdi ise 190 binlere dayandı. Gerçi benim görüşümü biliyorsunuz, Rusya askersizde işgal edebilir oraları.

Sadece asker sayısı değil tabii artan, savaş araçları da artış gösteriyor.

Bunları hazırlık olarak ele alalım, tabii cephe hazırlığı.
Zira askere ihtiyacı olmasa dahi, balistik füzeleri ile Ukrayna’yı devirmek yerine asker tercih edebilir Putin.
Füzeleri askerlerin başarısız olma durumuna göre ikinci plana ya da kendisine saldırı olma ihtimaline karşın Avrupa ve ABD için ayıracak olabilir. Sonuçta ateşlenen her füze için rampalara yenisi hemen yüklenmiyor.

Şimdilik balistik füzeleri plandan çıkartmış gibi görünse de, bu füzeleri ilk etapta Avrupa’ya göstermeye niyetli. Anladığım kadarıyla, hani unutmuşsanız, hatırlatayım diyecek.
12-13 bin + km menzilli bilinen balistik kıtalar arası füzeleri var, bunlar bilinenleri tabii.
Bu arada New York ile Moskova arasının 7.5 bin kilometre olduğunu hatırlatalım.
Bu şov sadece Avrupa için değil yani, Amerika ana karasının her bir noktası Rusya’nın balistik füzelerinin menzilinde.

Tabii ABD için direk tehdit değiller, zira binlerce balistik füze fırlatılmalı ki bir kaç tanesi dünya geneline yayılmış NATO HSS tarafından indirilmesin. Ayrıca tabii ABD Ana Karasında da hatrı sayılır HSS mevcut. Ateşlenecek ilk füzelerin hedefi ABD olamaz zaten, öncelikle biz dahil erken tespit radarlarını indirir ki her balistik füzesi havadayken saldırıya uğramasın.

Neyse, gerilimi ABD-Rusya şeklinde derinleştirmeye gerek yok.
Zaten ABD karşısında Rusya tek başına durmak istemez, Çin’de var.
İran demiyorum, zira İran her ne kadar İsrail düşmanı takılsa da gerçekte onların dostu.

Putin bu hengamede Nükleer gücünü denetleyeceğini açıklamış olsa da esas niyetinin ne olduğu hakkında fikrimi beyan ettim.

Gerilim artıyor, bu noktadan sonra eğer taraf olma arzusunda değilsek kendi başımızın çaresine bakmamız gerekiyor. Nasıl mı? Aç kalmadan..

Ukrayna ve Rusya bizim hububat depomuz, gerçi Kanada’ya kadar bir çok yerden ithalat yapacak kadar az üretimimiz var ama esas depo bu ikisi. Burada yaşan gerilim bizim buğdayları tehlikeye sokar. O sebeple bize buğday gerek, bunun için gerekli adımlar Şubat ayı içerisinde yapılmalı.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!