1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Petrol Yine Yükseldi ABD Stokları – Enerji

Petrol Yine Yükseldi ABD Stokları – Enerji
Petrol Yine Yükseldi ABD Stokları
+ - 0

Petrol buluttan nem kapan bir fiyatlandırmaya sahip, zira üreticiler arzı arttırmamakta niyetli. Petrol yine yükseldi, bu seferde ABD Stokları etkili oldu. Açıklamalara göre ABD’nin sahip olduğu stok miktarı azalmış.

Petrol Yine Yükseldi Bu Sefer ABD Stokları Azalmış

Hani petrol fiyatları niye yükseliyor diye merak ediyorsanız diye söyleyelim, hem korkudan. Daha pahalıdan almak yerine az pahalıdan alalım telaşından dolayı.

Rusya dünyanın en büyük ikinci ham petrol ihracaatcısı ve yaptırım uygulanması söz konusu. Hal böyle olunca piyasada çok ciddi endişeler mevcut, gelecek kaygısı diyebiliriz buna. Türkiye’de halk nasıl ayçiçek yağlarını stokladığı için yağların fiyatları katlandıysa, dünyada da aynı gereksiz katlanmayı Petrol yaşıyor.

Bu perşembe yani yarın, 24 Mart 2022, NATO zirvesine kadar petrol fiyatları oynaklığını koruyacaktır. Zirve sonrasında alınan kararlara ve açıklamalara göre ya hepten çoşar ve rekor tazeler ya da bir nebze soluklanır.

Ayrıca sakinleşme için gerekli bir diğer tedbir ise barış olabilir.

En önemli çelişki ise Rusya’nın halen petrol ambargosu yememiş olması, halen satışa devam ediyor ve bunu yüksek fiyattan yapıyor. Yani ambargo söylemleri Rusya’ya yarıyor. 70 dolar civarında seyretmesi gereken petrolü, daha düşük maliyetle ile 120 dolar civarından satıyor. Yani şu şekilde sattığı her gün, ambargoda satış yapamadığı günleri telafi edecek.

Rusya halen yüksek fiyattan satış yapabilirken, gerçekten elini kolunu bağlamak istiyorlarsa, ABD ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirliklerinin üretimi arttırması lazım. Ama diyoruz ya her şey danışıklı dövüş gibi ilerliyor.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!