1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Macron Rusya-Ukrayna Gerilimine Göz Dikti – Dünya Gündemi

Macron Rusya-Ukrayna Gerilimine Göz Dikti – Dünya Gündemi
Macron Rusya-Ukrayna Gerilimine Göz Dikti
+ - 3

Ukrayna ve Rusya arasında gerilimden hepimiz haberdarız, ara bulucu olmayı dahi istiyoruz; lakin Emmanuel Macron’da durumdan haberdar ve seçim öncesi çalışmaları kapsamında puan kapmak için gözünü bu ülkelere dikti.

Macron Oy Derdine Rusya-Ukrayna Gerilimine Göz Dikti

Macron Rusya-Ukrayna Gerilimine Göz Dikti – Dünya Gündemi

Fransa’da yaklaşan seçimler sebebiyle siyasiler hareketlenmeye başladı; Macron Rusya-Ukrayna Gerilimine Göz Dikti. Esasında seçimler olmasa da Türkiye’den rol çalmak için bu adımı yine atarlardır.

Macron ilk olarak Rusya’ya gidip Putin ile görüşecek, alınan duyumlara göre Putin bu görüşmeye pek önem vermiyor, bir şeyleri değiştireceğine inanmıyor. Moskova ziyaretinin ardından Kiev’e geçecek olan Macron, burada da temaslarda bulunup, büyük ihtimalle sadece vakit kazanmak uğruna bir sürü dil döküp geri dönecek.

Emmanuel Macron olurda bu ziyaretlerinden eli dolu dönerse seçim için büyük bir avantaja sahip olacak, lakin en azından vakit kazanıp dönmeyi planlıyor. Zira nisanda yapılacak seçimlerden öncesinde tansiyon daha da yükselir ya da çatışmalar patlak verirse; bu sadece Avrupa için değil, tüm ülkeleri oldukça kötü etkileyecek ve hali hazırda hükümet konumunda olan siyasi partiler büyük kan kaybedecek.

Ukrayna-Rusya krizi biraz daha büyürse, başta gıda, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarında inanılmaz patlamalar görülebilir. Bir Türkiye olarak buğday ithalatımızın büyük çoğunluğunu bu ikiliden yapıyoruz. Ayçiçek ithalatımız dahi buralarda ve illaki etkileneğiz. Avrupa ise bu ülkelere daha çok bağlı, zira bizde buğday ithal ediyor olsa da işleyip yine Avrupa’ya ihraaç ediyoruz.

Fransız liderinde esas amacı bu, seçime kadar idare edin diyecek, tavizler verecek. Olur da güzel haberler alırsa ihya olacak, güzel haber alamayıp ertelemeyi hedefleyecek; kötü haber ise hepimizi üzecek.

Ukrayna ziyarete Moskova’dan daha sıcak bakıyor, zira bel bağladığı yerlerden birisi Avrupa ve Fransa öyle ya da böyle Avrupa Birliği içerisinde söz sahibi bir ülke. Lakin Almanya ile çıkar çatışması olduğu için, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediği belirtse bile Rusya’yı tamamen dışlayamaz.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.