1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Kuzey Kore ve Balistik Füze Sevdası – Dünya Gündemi

Kuzey Kore ve Balistik Füze Sevdası – Dünya Gündemi
Kuzey Kore ve Balistik Füze Sevdası
+ - 1

Rus-Çin İttifağında eksik ülke olarak Kuzey Kore’den bahsetmiştim, bu eksikliğin ise teknoloji aktarım vaadiyle giderile bilir olduğuna da değinip, Kim Jong-Un’un balistik füze sevdasını kilit nokta olarak göstermiştim. Kuzey Kore halen bildiğimiz gibi, bu sevdasında ısrarcı.

Kim Jong-Un ve KK Balistik Füze Sevdası

Teknolojinin nüfus edici gücünü sadece Amerika kullanmıyor, bu işi Çin ve Kuzey Kore’de çok güzel bir şekilde yönetip, istediklerini elde ediyor. Gelen bilgilere göre Kuzey Kore’nin edindiği çoğu bilgi siber saldırı sonucu elde edilmiş, yani adamlar siber savaş sayesinde balistik füze yapmayı öğrenmiş.

Kim Jong-Un ve ülkesi hack saldırıları ile sadece bilgi edinmiyor, bunun yanı sıra güzel bir gelir kapısını da aralamış durumdalar. Kripto paralar, takip konusundaki zorluğu sebebile, hackerların en sevdiği para birimleridir. Bu sevgiden faydalanıp, ülkeye yüklü miktarda kripto para kazandırmışlar.

Yani sadece bilgisayar kullanma becerileri sayesinde hem balistik füze yapımı hakkında bilgi ediniyorlar hem de kripto para topluyorlar. Misal 2020 – 2021 ilk yarısı arasında Amerika, Avrupa ve Asya kaynaklı 3 kripto borsasını hackleyip 50 milyon $ elde etmişler.

3 borsayı hacklemenin yanı sıra 2019 yılı özelinde 2 milyar $ gelir elde etmişler bu yöntemlerle, yani ciddi ciddi bir sektör haline gelmiş sanal vurgunlar. Tabii bunlar tespit edilen, büyük vurgunlar. Tespit edilmeyen ve küçük küçük birikenleri de hesaba katarsak balistik füze için gerek duydukları bütçeyi ve teknolojik bilgiyi siber suçlarla elde ediyorlar.

Hali hazırda Kuzey Kore’nin nükleer bir testi tespit edilmedi, zaten bu durumu önlemek için ülke hem ihracat bakımından hem de ithalat bakımından çevrelenmiş durumda. İhracat yapmalarına izin verilmiyor ki para bulamasınlar, ayrıca ithal ürün almalarına da müsade edilmiyor pek. Bu gibi önlemlere rağmen ellerindeki teknoloji ile siber saldırılar ile para ve bilgi bulmaya devam ediyorlar.

Bitcoin, Ethereum ve benzeri diğer coinlere yani kripto paralara tedbirli yaklaşım gösterilmesinin en büyük sebeplerinden biri bu gibi siber saldırılar sonucunda istenmedik yerlere finansman sağlayacak olması. Lakin burada suç kripto paralarda değil, gerekli ve yeterli güvenlik önlemini sağlamayan borsalarda. Yoksa kripto paraların algoritmalarında ya da özelliğinden kaynaklı bir finansman söz konusu değil, zira bir banka saldırıya mağlup gelirse, dolar ve benzeri paralarda finansmana dahil olur.

Kripto Paralar

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.