1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

İtalya’da Kaspersky Alarmı

İtalya’da Kaspersky Alarmı
İtalya'da Kaspersky Alarmı
+ - 1

Rusyanın saldırgan eylemleri Rus şirketlerini etkilemeye devam ediyor, son kurban Kaspersky oldu. Ünlü antivirüs yazılımı kökenleri sebebiyle İtalya’da Kaspersky Alarmı oluşturdu.

İtalya’da Rus Kaspersky Alarmı

Brezilya’da yasaklan Rus Telegramından sonra şimdi de İtalya’da Kaspersky Alarmı mevcut. Otoriteler yıllardır bildiğimiz bu anti virüs yazılımının Rus kökenli olması sebebiyle güvenilmez olduğunu düşünüp, programın arka planda kimlere bilgi aktardığını sorgulamaya başladılar.

Konuyla ilgili girişgahta yaşanan Ukrayna İhtilafı sebebiyle olası kesintilerden etkilenmemek için Rus kökenli bu anti virüs yazılımı yerine alternatiflere yönelmekten bahsedildi, sonrasında ise bu yazılımın Rus hükümeti ile olan ilişkisi sorgulandı.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamada ise tüm endişelere cevap verebilecek durumda olduğu, Rus hükümeti ile hiç bağının olmadığı dile getirildi. Yaşananların sadece coğrafi konumları sebebiyle gündeme geldiğini, bu ortak nokta haricinde bir bağının olmadığını vurguladı.

İtalyan Ferrari takımı da Kaspersky logosunu arabalarından kaldırma kararı almıştı, yazılımın engellenmesi durumunda bir sürü mağduriyet doğacağı aşikar. İtalya’nın yanı sıra Almanya da benzer bir düşünceye sahip.

Olası başarılı bir Rus siber saldırısı durumunda Kaspersky’nin güvenlik zaafiyeti olacağı düşünülüyor.

Her ne kadar ülke olarak biz tarafsızlığımızı koruyor olsak da, Rus yazılımlarına yapılan bu tarz yaptırımlar; yazılımların güvenliklerini zedeler. Olası finansman sorunları sebebiyle güncelliğini yitirir. Bu sebeple, başta açık kaynak kodlu olanlar olmak üzere, kullandığınız Rus yazılımlarını değiştirmeniz faydanıza olabilir. Yine de hali hazırda anti virüs kullanmadığımı belirtmek isterim.

Mevcut Rus Yazılım şirketleri; Kaspersky, NginX ve HeroCraft, Noviy Disk ve Saber Interactive firmalarıdır.
Bunlar arasında Kaspersky ve NginX en büyük potansiyelli tehdit araçları olabilir. Zira biri anti virüs yazılımı olarak bilgisayarlı koruma amaçlı kullanılıyor. Diğeri ise web site sunucularında kullanılan bir yazılım. Yani dört bir yandan çevrili.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.