1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

HAMR Nedir? Teknoloji Haberleri

HAMR Nedir? Teknoloji Haberleri
HAMR Nedir
+ - 0

HAMR yani Heat-Assisted Magnetic Recording, veri depolama cihazları için teknolojik bir yenilik. Peki HAMR Nedir?

HAMR Disk Nedir? HDD Gündemi

HDD, mekanik diskler. Bilgisayar ve teknolojiden yeni yeni haberdar olmaya başlamadıysanız çok iyi bildiğiniz bilgisayar parçalarından birisidir hard diskler. Çok daha eskiye gidersek Bad Sector, Kafa Atma gibi kavramlara da aşinasınızdır.

HDD’ler son yıllarda gözden iyice düştü, zira çok yavaşlar ve rakiplerine göre de çok yavaş ilerliyorlar. Tek artıları var, yüksek kapasite sunabilmeleri. Bu artılarının yanında ise yavaş olmaları, fiziksel darbelere karşı yüksek hassasiyetleri, nispeten fazla yer kaplamaları gibi bir takım dezavantajları var.

HAMR teknolojisi HDD’nin sahip olduğu dez avantajları ortadan kaldırmıyor ama fazla kapasite avantajını pekiştiriyor. Heat Assisted Magnetic Recording (HAMR) yani sıcaklık destekli manyetik kayıt teknolojisi bizlere, mevcut çalışmalara göre, birim alana 10 kata kadar fazla veri kaydetmemizi sağlayacak.

Bir HDD’nin içini açarsanız bir veya aynı eksende üst üste sıralı birden fazla disk görürsünüz. Birde bu disklerin üzerine yazmaya-okumaya yarayan kafa. Mevcut teknoloji ile üretilen her diskin belli bir veri limiti var daha fazla yazamazsınız. HDD’nin boyutları belli olduğu içinde üst üste daha fazla disk koyamazsınız. Hiç bir kullanıcı daha kalın HDD’ler istemeyeceği için teknolojik araştırmalar bir diske daha fazla veri sıkıştırma üzerine kurulu.

HDD diskleri kabaca domen olarak adlandırılan adacıklardan ibaret ve buralara veriler manyetik olarak aşağı ya da yukarı yönlü olarak yazılıyor. Yani bir diske daha fazla veri yüklemek için o diskte daha fazla domene ihtiyacımız var demektir.

Disk yüzeyine ne kadar sık yazılmaya başlanırsa, domenler bir birine o kadar yaklaşıyor. Bir müddet sonra da bir birlerini etkilemeye başlıyorlar. Bu etkilenme sıcaklık düştükçe azalsa dahi normal bir kullanıcının evindeki sıcaklıkta etkisini koruyor. O zaman gereken malzeme oda sıcaklığında manyetik yazılımın bozulmayacağı bir malzeme olması gerekiyor.

Oda sıcaklığında manyetik olarak kararlı bir malzemeye de yazmak konusunda sorunlar yaşanıyor. Öyle ki normal bir hard disk kafası bu malzemeye yazamaz, yazabilmesi için tüm HDD’nin istenilen sıcaklıkta olması lazım gelir. O zamanda tüm disk yine ilk etaptaki gibi bitişik domen yapısı ile birbirini bozabilir.

Çözüm olarak HAMR diskler ortaya çıkıyor, oda sıcaklığında oldukça kararlı bir yapısı var. Peki nasıl yazabiliyoruz? İsminde de yer aldığı gibi sıcaklık yardımıyla manyetik kayıt söz konusu. Okuma-Yazma kafasının hemen önünde diyot lazer mevcut, lazer yazılacak domeni kafadan hemen önce istenilen sıcaklığa getiriyor, yazım işlemi yapılıyor ve soğuduğunda etkilenmiyor.

HAMR Nedir?
https://blocksandfiles.com/2021/09/23/seagates-gen-2-hamr-blow/

HAMR teknolojisi hali hazırda kullanıma sürülmüş durumda, yüksek kapasiteli bir HDD’niz mevcutsa belki sizde de vardır.

HAMR ile 450 dereceye kadar ısınan disk noktaları nano saniye mertebesinde geri oda sıcaklığına düşmektedir. Bu büyük dosya yazımlarında elektrik tüketiminin, ısının artacağını göstermektedir. Bu durum bu teknolojiyi mobil cihazlar için ulaşılmaz kılabilir.

Ayrıca aynı malzemenin defalarca 450 derece kadar ısıtılıp, soğutulması ve bunun binlerce kez yapılmasının malzemenin uzun süre kullanımında nasıl bir etki yapacağı konusunda bilgi verilmemiş olmaması bir nebze olsun düşündürücü.

HDD’ler düşük hızlarından dolayı piyasadan silinmek üzereyken, teknolojik gündemlerinde halen gelişme gayreti olması sevindirici. Zira her ne kadar yüksek hızlı olmasalarda yüksek kapasiteleri sayesinde hayat kurtarıcı olabiliyorlar.

HAMR Teknolojisi ile 10 kat kadar daha fazla kapasiteye sahip olacaklar.
Lakin ne kadar güç tükettiği ve yaşam ömrü hakkında bilgi verilmemiş.
Defalarca 450 dereceye çıkan bir diskin ömrü ve kararlığı hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç var.
Ayrıca nispetende olsa daha fazla elektrik tüketip, fazla ısınacağı aşikar olan bu sistemler laptop gibi gibi mobil sistemlere halen uygun değil.

Eldeki veriler gösteriyor ki bu cihazlar ile çok güzel bir arşiv oluşturulup, bir daha yaz sil yapılmamalı. Sadece arşiv olacak.

Çıkarılan Sonuç

Şu vereceğim Google linki ile HAMR üzerine akadamik çalışmalara, patentlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!