1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Google Savaşı Suistimal Edenlere Reklam Kısıtladı

Google Savaşı Suistimal Edenlere Reklam Kısıtladı
Google Savaşı Suistimal Edenlere Reklam Kısıtladı
+ - 0

Google Ukrayna Savaşını Suistimal Edenlere Reklam Kısıtlaması Getirdi, suistimali ise her iki taraflı olarak tanımladı.

Google Ukrayna Savaşını Suistimal Edenlere Reklam Kısıtlaması Getirdi

Web siteleri reklam gelirlerini arttırmak için Ukrayna-Rusya savaşını çokça kullanmaya başladı, keza ben bile bu savaş hakkında bolca içerik girerek sizlere bilgi aktarımı derdindeyim. Lakin benim sitemde Google Adsense reklamları yok, yani ben sadece daha çok kitleye ulaşma çabasındayım ama herkes bu kadar masum değil.

Nasıl ki savaş tek ülkeyle olmuyor ve en az iki yandan oluşuyorsa, insanlarda aynı şekilde ikiye bölündü. Rusya destekçileri ve Ukrayna destekçileri. İşte bazı web siteleri bu yanlardan daha çok para kazanmak için savaşı suistimal etmeye başladı.

Bir tarafta Rusyayı haklı çıkartmak için, diğer tarafta ise Ukraynayı masum göstermek için sürekli içerik üretmeye başladı, yalnız bu içeriklerin amacı suistimal olduğu gibi çoğunlukla uydurma oldu.

Google Adsense üzerinden reklam yayını yapan siteler için bazı kuralları getirmek zorunda kaldı, bu tarz savaş istismarcılarının reklamlarını durduracak ve/veya bu istismara yönelik sayfalarda reklam gösterimine izin vermeyecek. Zira bu şekilde ki gidişat internetteki yanlış bilgilerin sayıca artmasına ve en nihayetinde Google’ın doğru bilgiye ulaşmasına ket vuracak.

Google ayrıca Rusya kaynaklı içerik üreticilerinin para kazanmasını zaten kapatmıştı.

Şimdi Dünya genelinde böyle bir uygulamaya gitmesinin sebebini hem doğru bilgiye ulaşmaktaki güçlük hemde Rusya’dan gelecek uyarı olduğunu sanıyorum. Zira hatırlarsanız Rusya Google’ı YouTube sebepli uyarmıştı.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!