Güneş Nedir?

Güneş, Dünya’nın doğal ısı ve ışık kaynağıdır. Küre şeklinde bir gaz topu olan Güneş, Dünya gibi katmanlı bir yapıya sahiptir. Dış katmandan içeriye doğru sırasıyla taç küre, renk küre, ışık küre ve çekirdek olarak sıralamak mümkündür.

Güneş milyonlarca yıl öncesinde gazların sıkışması sonucu meydana gelen patlama ile meydana gelmiştir. Bu patlamalar sonucu Dünya dahil diğer gezegenlerde oluşmuştur. Görüntüsü küre şeklindedir ve dış katmanları iç katmanlara göre daha soğuktur.

Gaz halindeki bir küre olan Güneş, enerjisini yapısında bulunan hidrojen atomlarının, büyük patlamalarla helyum atomuna dönüşmesinden sağlar. Güneş’in yapısında yer alan hidrojen atomu sayısı sonsuz olmadığından, Güneş’in de bir ömrü vardır. Hali hazırda ömrünün yarısında olduğu varsayılan Güneş’in, 4-5 milyar yıl ömrünün kaldığı düşünülmektedir.

Güneş’in tüm kütlesinin yaklaşık %74’ü hidrojen, %24’ü helyum ve geri kalan %2’si ise oksijen, karbon ve azot gibi elementlerdir.

Güneşten gelen ısı ve ışık sayesinde yeryüzündeki hayat devam eder. Mevsimlerin oluşması, hava olayları, bitkilerin fotosentez yapması, canlılar için gerekli sıcaklığın sağlanması, su döngüsü ve benzeri birçok olay Güneş sayesinde gerçekleşir.

Güneş’ten yayılan enerjinin (ısı ve ışık) çok az bir kısmı Dünya’ya ulaşabilir. Bu az kısım dahi Dünya üzerindeki yaşamın devamlılığına yeter.

Güneş milyarlarca yıldızdan birisidir. Güneş, Dünya’ya en yakın yıldızdır, diğer yıldızlarla kıyaslandığında orta büyüklükte bir yıldızdır.

Güneş’in diğer yıldızlardan daha büyük görülmesinin nedeni, diğer yıldızlara göre bize çok daha yakın olmasıdır. Bu yakınlık sayesinde gündüz vakti görülebilen tek yıldız Güneştir.

Güneş’in kütlesi sebebiyle bir çekim kuvveti vardır. Güneş’in çekim kuvveti sayesinde gezegenler, Güneş’in etrafında dolanır. Dünya da Güneş’in etrafında dolanmaktadır.

Güneş diğer yıldızlar gibi çok sıcaktır, iç kısmı yüzeyine göre daha çok sıcaktır. Yüzey sıcaklığı 6 bin derece civarındayken, içinde bu sıcaklık 15 milyon dereceye kadar çıkmaktadır.

Dünya, Güneş’e yaklaşık olarak 150 milyon kilometre uzaklıktadır. Dünya, Ay’a ise 384 bin kilometre civarında uzaklıktadır. Ay daha yakın olduğu için, Dünya’dan bakıldığında Güneş ve Ay’ı yaklaşık aynı büyüklükte görürüz ama gerçekte Güneş, Ay’dan çok daha büyüktür. Bu yanılgının sebebi uzaktaki cisimlerin olduklarından daha küçük gözükmesidir.

Ay Güneş’ten çok daha yakın olduğu için Güneş kadar büyükmüş gibi görürüz. Gerçekte Güneş çok daha büyüktür.

Güneş diğer yıldızlardan çok daha yakın olduğu için, diğer yıldızlardan çok daha büyük gözükür. Güneş orta büyüklükte bir yıldızdır.

Güneş Nedir Boşluk Doldurma

Sayfalar: 1 2 3


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir