1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Dolarla Kira Dönemi Başlar – Şark Kurnazları

Dolarla Kira Dönemi Başlar – Şark Kurnazları
Dolarla Kira Dönemi Başlar
+ - 0

Kur korumalı diye bir sistem getirdiler, örtülü faiz olduğunu söylüyor çoğu kişi; benim yüksek faiz dönemlerinden hatırladığım birşey vardır oda dolarla kira dönemi. Döviz korumalı kira dönemi yakında başlar hatta eminim çoğu ev sahibi bu durumdan istifa edip, çeşitli şark kurnazlıkları yapmıştır.

Parayı Sevenlere Dolarla Kira Dönemi Yakında Başlar

Dolarla Kira Dönemi Başlar
Dolarla Kira Dönemi Başlar

Başlamıştır elbet, zira basın bazı şeyleri duyurana kadar iş işten geçmiş oluyor. Ne zaman ki milletin canına tak eder, birileri önlem almaya kalkar; basın anca o zaman biz demiştik demek için ufaktan değinir konuya.

Çocukluğumda dolarla ev kiralayan kişiler yaşlılar olurdu, başka geçim kaynağımız yok kuzum diye de acındırma operasyonu çekerlerdi. Mantık yine aynı, mantıklı olmayan kararları geçim kaygısına, dini vicdana sıkıştırırsanız kimse ses etmez.

Şimdide ekonomik krizin sonuçlarını bahane ederek yine döviz ile konut kiralamaya başlayacak kişiler mevcut, zaten hali hazırda %70 %80 zam yapanları duyduk bile.

Peki bu tip evleri neden kabul etmek zorunda kalıyoruz? Enayimiyiz?
Aslında kısmen evet, mülteci diye aldığımız Suriyeli Sorunu sebebiyle ev kiraları astronomik artış gösterdi. Tamam ülke olarak Suriyelilere belki gram para vermiyoruz ama onlar parayı ülkemizde harcadıkça bizim alım gücümüz düşüş gösteriyor.

Normal şartlar altında, yani içerisinde bulunduğumuz ekonomik krizin sonuçları yaşadığımız şartlar haricinde, her hangi bir insan evladı dövizle ev kiralamaz ya da %100’e yakın zam yapılmasını kabul etmez ama gelin görün ki şartlar bunu kabullenmemizi sağlıyor.

Ev sahibi ile anlaşmazsak bizi evde rahat bırakmaz, o ahlak seviyesine sahip değil; illaki çıkartır. Bu evden çıkarsak en makul fiyatlı ev ev sahibinin istediği fiyata kiralanacak, en azından taşınma masrafına girmeyelim diye fahiş zamları kabul ediyoruz. Aynı şekilde dolarla o evi kiralamazsak sürekli baskıya maruz kalacağız. Biz tutmazsak zaten daha fazla fiyattan Suriyeli mağdur (!) mülteciler tutacak.

Yani ülkemizi en içinde bulunulmayısı zamanlarında yaşıyoruz her halde, şu kriz olmasaydı Suriyeliler dokunmazdı; Suriyeliler olmasa belki bu kriz olmazdı gibilerinden kısır döngülü düşünceler içerisinde fakirleşiyoruz.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!