1. Ana Sayfa
  2. Arabalar

Çinli Elektrikli Araba Üreticisi NİO Üretime Ara Verdi

Çinli Elektrikli Araba Üreticisi NİO Üretime Ara Verdi
Çinli Elektrikli Araba Üreticisi NİO Üretime Ara Verdi
+ - 1

Türkiye pandemiyi hızlı bir şekilde unuturken daha az vaka oranlarına sahip Çinde kısıtlamalar halen devam ediyor. Bu sürecin sonucu olarak Çinli Elektrikli Araba Üreticisi NİO Üretime Ara Verdi, aynen 2020-2021 de olduğu gibi.

Çinli Elektrikli Araba Üreticisi NİO Pandemi Sebebiyle Üretime Ara Verdi

Her ne kadar biz hızlı bir şekilde pandemiyi ardımızda bırakacak adımları atıyor olsak da, bizden daha düşük oranlara sahip Çin kısıtlamaları halen kullanıyor. NİO, covid-19 vakalarındaki artışa karşın alınan önlemlerin tedarik zincirinde aksamalara yol açması sebebiyle üretimi askıya aldı. Yani daha iyi günlere kadar üretim yok.

Peki Çinden mal alan ülkeler arasında kimler var?
Biz varız, başkaları da var.
Bu başkalarından da mal alıyoruz değil mi?
Yani yine bir şeyler dar boğaza girebilir.
Temkinli olmak lazım.

Çinin aldığı önlemler sadece yerel üreticileri değil, global oyuncuları da etkilemiş durumda.

Tesla’nın Şangay’daki fabrikası 28 Marttan beri üretime ara vermiş durumda.
Volkswagen’in FAW Grupla ortak fabrikası mart ortasından beri, Şangay’daki SAIC motor fabrikası ise 1 Nisandan beri kapalı.

Bir araba fabrikasından sadece araç alınmaz, bir çok yan malzeme ve yedek parçada temin edilir. Bu fabrikaların kapanması bu malzemelerde stok sorunlarına yol açar. Ayrıca bunların üretimi ile alakalı hammaddelerde de sorunlar yaşayacağımızın göstergesidir bu durum.

Çin’de yep yeni bir pandemi başlamadı, bizim umursamadığımız Omicron varyantı için alınan önlemler bu durumlara yol açtı. Yani ya biz çok büyük bir hata ve yanılgı içerisindeyiz ya da Çin bu karantina ve kısıtlamaları sadece stok sorunlarına yol açarak, perde ardında başka bir amaç için kullanıyor.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.