1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Çin ve Rusya Savaş İttifağını Kurdu – Ukrayna

Çin ve Rusya Savaş İttifağını Kurdu – Ukrayna
Çin ve Rusya Savaş İttifağını Kurdu
+ - 5

Ukrayna, Orta Asya ülkesi olmadığı halde savaş mağduru olan ülkelerden birisi oldu; hatta müslüman olmadığı halde savaş kurbanı oldu olacak. Çin ve Rusya savaş ittifağını kurdu, yeni ülkeleri bekliyorlar.

Ukrayna için Çin ve Rusya Savaş İttifağını Kurdu

Çin ve Rusya Savaş İttifağını Kurdu
Çin ve Rusya Savaş İttifağını Kurdu

Ukrayna, malumunuz, Rusya ile çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Amerika ve Avrupa Birliği ise, Ukraynayı sevdiklerinden değil, Rusya’nın karşısında yer alıyor. Peki bu duruma karşı yapılan adımlar neler?

ABD ve AB her ne kadar Rusya’ya dur dese de, Rusya Çin ile savaş ittifağını kurdu.

Rusya Tayvan’ı Çin’e bıraktı, dedi ki Tayvan bağımsız olamaz, Çin’in! Çin de diyor ki Ukrayna konusunda Rusya’yı destekliyor. Hatta diyorlar ki NATO genişlemeyi bıraksın, yeni üyeler (Ukrayna vs) peşinde koşmasın. Zira onlar büyürse bizde büyürüz.

Çin ve Rusya gizli silahlara sahip hatta gizli ülkelere de sahip olabilirler. Bu ikisi ittifağın görünen yüzü, peki ya görünmeyenler kimler? Ben Kuzey Kore’den korkuyorum.

Çin ve Rusya Yakınlaşmasında Kuzey Kore Tehlikesi

Çin ve Rusya, paraya sahip olmasalar da, parayla alınacak her şey onlarda. Hal böyle olunca parayı değerli kılan şeylere sahip olmanın verdiği avantaj ile birleştiler. Lakin Kuzey Kore ne paraya sahip ne de büyük ihracat potansiyeline. Paraya ve ürünlere sahip olmasa dahi Amerika karşıtlığı ve Komünizm sevdaları.

Ortak paydalarının çoğunluğu bu üçlüyü bir araya getiren şeylerden birisi olsa da, bir diğer ortak noktaları yaptırımlar ve kısıtlamalar gibi sebeplerle kaybedecek pek birşeye sahip olmayışları bunları daha tehlikeli yapıyor.

Bu üçlü arasında ki ortaklıkta Kuzey Kore çıkarsız gözüküyor, mevcutta bir Güney Kore’den toprak isteğinde bulunabilir ama ilk etapta bu tek başına işine yaramaz. O zaman söz konusu çıkar büyük ihtimalle teknoloji transferi olacaktır, e adamlar mevcutta neler neler yapıyorlar birde transfer sonrasını düşünelim.

Kim Jong-Un zaten balistik füze ile yatıp kalkıyor, en büyük isteği belki de bu. Belki de bu istek elindeki savaş başlıkları ile alakalı bir tamamlayıcılık, peki ya Rusya’nın efsanevi balistik füzelerinin teknolojilerine ulaşırsa? Korkutucu nokta bu, zira Ruslar 11 bin kilometre menzile sahip kıtlar arası balistik füzelere sahip hatta 8+ bin kilometre menzilli denizaltı araçlarından atılan balistik füzelere sahipler. Düşünün dehşetin menzilini.

Dehşetin boyutlarını şöyle açalım; Türkiye-Kuzey Kore arası 7,500 kilometre civarında. Bu ne demek? Yani Kim Jong-Un bize mi saldıracak? Yok, ondan değil; Almanya-Kuzey Kore arası 8,150 kilometre ve İngiltere-Kuzey Kore arası 8,580 kilometre. Yani demem o ki AB’nin bu iki büyük ülkesine yapacağı saldırıdan sapanlar bize dahi düşebilir. Zira savaş söz konusu olduğunda hadi Londra’ya ve Berlin’e birer tane balistik füze atalım demeyecekler, onlarca belki yüzlerce balistik füze ile saldırı yapılır ki hava savunma sistemleri yetersiz kalsın ve boşalsınlar.

Rusya vs Ukrayana’da Türkiye’nin Durumu

Rusya ve Çin’e ek olarak Kuzey Kore ve Türkiye ya da tersine ABD, AB, Ukrayna ve Türkiye olmak üzere iki saf tutabiliriz ya da biz bu işe dahil değiliz diyebiliriz. Peki bu üç durumda neler olabilir?

Öncelikle Ukrayna ile çok güzel ilişkilerimiz var, lakin Rus-Ukrayna savaşı çıkarsa Ukrayna’yı her türlü kaybedeceğiz. Zira Ukrayna’nın kazanma ihtimali tek başına yok, yıkılır. Orayı tekrar inşa etme işini de bize kaptırmazlar. Ne turist gelir ne para.

Savaş olmasa bile Ukrayna aslında biraz kayıp, zira savunma sanayine yapılan yatırımların geri dönüşü kısa vadede güzel olmayacaktır; para azsa fayda az olur. Nihayetinde Müslüman değiller, taşlar kutuya konduğunda bir araya anca gelebilir, normalde anca stratejik ortaklık.

Bu durumda stratejik olarak Rusya ve Çin tarafını seçmek kısa vadede faydalı olabilir, zira istediğimiz her bir şey onlarda. Tabii bu beraberinde yaptırımları getirir, lakin yaptırımlar sebebiyle sadece ihracat zararımız kısa süreli olur. Niye mi, Rusya ve Çin bize teknoloji transferi yapsa ve Rusya Ukrayna’nın yerine bize Suriye’yi verirse çok daha rahat ederiz.

İşte bu ikilem arasında takılıyız, ne yapmalıyız? Müttefiğimizi asla satmamalımıyız? Ruslara zaten güvenilmez mi? Ukrayna’yı Ruslar almasa Amerika mı alacak? Yoksa sadece Ukrayna ile mi yetinmeli? Suriye için Ukrayna’yı bırakalım mı?

Akıllarda bir sürü soru, ortalıkta ise çok az cevap var.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!

Yorumlar (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.