1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Avrupanın Gözü Afrikada – Enerji Krizi

Avrupanın Gözü Afrikada – Enerji Krizi
Avrupa Gaz Arayışında - Avrupanın Gözü Afriyakaya Döndü
+ - 0

Avrupa günümüzdeki zenginliğini Afrika’ya borçludur, keza sömürgeleri sayesinde elde ettikleri sayesinde bu hale gelmiştir. Şimdi ise yine Avrupanın Gözü Afrikada, bu seferde enerji krizlerine çare arıyorlar, gaz gelecekler.

Avrupanın Gözü Afrikaya Döndü – Doğalgaz Arayışı

Rus doğalgazının sevkinin sekteye uğraması, Ukrayna savaşı derken Dünya iyi bir enerji krizi içerisine itildi. Avrupa ise bundan oldukça etkilendi, keza Avrupa Rusyanın öncelikli hedefi ve farkındalıkla Rusyanın asli düşmanı.

Hedef daraltmak gerekirse Namibya, Avrupanın gözdesi olmak üzere. Kimisinin Güney Batı Afrika Cumhuriyeti olarak bildiği yer.

Namibya, Güney Afrika, Uganda, Kenya, Mozambik ve Tanzanya gibi ülkelere enerji piyangosu bulabilir, 100.000.000.000 $ gibi devasa yatırımlar söz konusu.

Afrikaya Piyango

Tahminlere daha doğrusu beklentilere göre Afrika önümüzdeki yıllarda 100 Milyar Dolar civarında enerji yatırımı alabilir.

Peki bunlar neden oluyor?
Şimdiye kadar neden yapılmadı?

Eskiden Afrikanın enerji kaynakları uğraşmaya değmeyecek kadar az ve pahalıya mal oluyordu, son durumlar yani savaşlar, tehditler ile mevcut kaynaklar çok daha pahalıya gelince; birde arz-tedarik sıkıntıları olunca millet Afrikaya yöneldi.

Eskiden yani Rusya’dan bolca gaz gelirken Afrika gazı uğraşmaya değmiyordu, şimdi ise cazip. Bu durumdan bizimde istifade etmemiz gerekiyor. Özellikle İnşaat Sektörü Afrikaya yönelmeli, yeni projelerde üretim ve inşaa bizim şirketlerimizce yürütülmelidir.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!