1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Avrupa Petrol Ambargosunun Sinyalleri Petrolü Fırlattı

Avrupa Petrol Ambargosunun Sinyalleri Petrolü Fırlattı
Avrupa Petrol Ambargosunun Sinyalleri Petrolü Fırlattı
+ - 0

Avrupa Petrol Ambargosunun Sinyallerini verdi, buna ek olarak hafta sonu Suudi petrolüne yapılan saldırılarla birlikte dış etmenler petrolü fırlattı. Sütten ağzı yanan ekonomiler petrol talebini ani arttırınca, fiyatlar tahmin edilemez oluyor.

Avrupa ABD Petrol Ambargosunun Sinyalleri Petrolü Fırlattı

Avrupa Petrol Ambargosunda ABD’ye katılmayı düşünüyor, bu durum Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine daha çok talep geleceğinin göstergesi. Lakin hafta sonu Suudi Arabistanda yaşanan saldırı ile petrol üretiminin düşme riski doğdu. Hem arzın azalması, hemde talebin artacak olması da brent petrol fiyatlarını 110 doların üzerine attı.

Hali hazırda OPEC üyeleri her ne kadar üretimi arttırmayı hedeflese dahi, çoğu belirlenen kotanın altında üretim yapıyor. Bu sayede yüksek fiyatlardan besleniyorlar. Zira bu kriz onlar için bulunmaz nimet oldu.

Suudi Aramcoya düzenen saldırı da pek güven verici değil, zira saldırı var ama ziyan çok az. Sanki üretimi kısmak ve fiyatları fırlatmak için yapılan küçük oyunlar gibi. Zira ilk andan itibaren kısa süreli bir ara verilip, geri aynı kapasite ile üretime devam edildi. Yani fiyatlarda endişeye sebep olundu ama aynı kapasite ile daha fazla para kazanıldı.

ABD ve AB gelecek yaptırımlar hakkında görüşecek, buradan çıkan enerji konusundaki her yaptırım petrol fiyatlarını yukarıya çekecektir. Bu durumda başta akaryakıt olmak üzere enerjinin kullanımda olduğu her alanda zam demek. Elektrik, Ulaşım, Haberleşme, Ekmek, Pazar vs.

Dünya gündemi içinden çıkılmaz bir hal alma konusunda çok başarılı, özellikle 2019’dan buyana pandemi ile hiç birşeyi takip edemez olduk.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!