1. Ana Sayfa
  2. Enerji

Avrupa Kömüre Dönebilir – Doğalgaz Krizi

Avrupa Kömüre Dönebilir – Doğalgaz Krizi
Avrupa Kömüre Dönebilir
+ - 0

Avrupa şimdiden ısınma derdinde, zira doğalgaz depolarını dolduramazsa kışın büyük bir enerji krizi yaşanabilir; ilk akla gelen çözümse kömür. Doğalgaz krizi bu şiddette devam ederse Avrupa Kömüre Dönebilir.

Rus Baskısıyla Avrupa Kömüre Dönebilir

Rusya hiç bir askeri hamle yapmadan Avrupayı dizginlemek için Doğalgazı kullanıyor, istediği gibi fiyat artışı yapıyor ya da yolladığı gaz miktarını kısıyor. Bu istikrarsız tutumuyla hem iplerin kimde olduğunu gösteriyor hem de gelecekte yaşanabilecekleri gözler önüne seriyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali kışın gerçekleşti, lakin o o kış Avrupa kışa hazır bir giriş yapmıştı. Şimdi ise yeni bir kışa hazırlanma mevsimi olan yaz aylarındayız, lakin istikrarsız gaz akışı stokları yenilme konusunda yeterli değil. E hal böyle olunca da idareler yeni alternatifler arıyor.

Yeni alternatif arayışlarına eski çözümler sunulabiliyor, zira rüzgar ve güneş enerjisi halen istenilen boyutlarda değil ve söz konusu ısıtma olunca fosil yakıtlar kadar verimlisi yok; yani kömür bir numaralı çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupa tabii olarak Rusya’yı, Rusya ise klişe olarak Avrupa’yı suçluyor.
Bu suçlamaların ötesinde birilerinin elbette kömür kullanacağını görmemiz gerekiyor, yani seneye doğalgaz gaz gibi kömürde oldukça pahalı olacak. Ayrıca kömür kullanmak direk mümkün de olmayabilir, malumunuz ki bizim devletten yardım alan kişilerin evlerinde bile kombi sistemi kurulu. Yani bizde kömüre muhtaç kalırsak yakacak sobamız olmayabilir. Hem 15 katlı binalarda kömür sobaları nasıl yakılır, bilemeyiz.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!