1. Ana Sayfa
  2. Hayatın İçinden

Amerika Kaspersky Acımadı

Amerika Kaspersky Acımadı
Amerika Kaspersky Acımadı
+ - 0

Rus kökenli şirketler Global pazarda zorlanmaya başladı, daha önce Avrupada sorun yaşayan Kaspersky’e Amerika da Acımadı.

Rus Kaspersky Amerika Çıkmazında – Acımadı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyon ve sonrasında aldığı hal sebepli Rus kökenli tüm ürünler, hizmetler ve yer altı zenginlikleri ambargoya tabii olmaya başladı. Bunlardan Telegram Brezilya‘da, Kaspersky ise Avrupa Birliğinde mağdur olmuştu.

Kaspersky adlı anti virüs yazılımı bir darbeyide Amerikadan aldı. Amerikan Federal İletişim Kurumu, bizde ki BTK ve RTÜK karması, Kaspersky adlı yazılımı tehdit oluşturan yazılımlar arasına ekledi.

Hatırlarsanız geçtiğimiz süreçte de Huawei ve ZTE markalarını ulusal tehdit listesine eklemiş ve bu markalar için büyük bir zarara sebep olmuştu.

Tehdit olarak tanımlanmasının sebebi, olası Rus siber saldırılarında Amerikan ağlarını suistimal edeceğinin düşünülmesi. Yani esasında yazılımın birincil amacının ötesinde kullanılabilir olduğunu var sayıyorlar.

Amerikan FCC, yani Federal İletişim Kurumunun, Kaspersky adlı yazılımın başka amaçlara gebe olduğu kanısı sebebiyle tehdit olarak görmesi aslında bizlere de ders olmalı. Zira kişi kendinden bilir işi, demek ki Amerikan kaynaklı bazı yazılımların ikincil bir amacı mevcut.

Çıkarılan Sonuç.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!