1. Ana Sayfa
  2. Dünya

Almanya İHA Silahlandırıyor

Almanya İHA Silahlandırıyor
Almanya İHA Silahlandırıyor
+ - 0

Rusya-Ukrayna savaşı bazı şeyleri tekrar gündeme getirdi, silahlanma bunlardan biri. Almanya 8 yıldır kararsız kaldığı İHA filosunu silahlandırıyor.

Almanya da İHA Silahlandırıyor

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında ve Rusya-Ukrayna savaşında etkisini çok derinden hissettiren İHA’lar, Almanya için uzun süredir tartışma meselesiydi. Lakin son savaşla birlikte bazı adımlar atılmasına karar verildi ve Heron tipi insansız hava araçları için 140 adet füze alımı kararı verildi.

140 adet füze alımı 152 milyon avroya mal oldu, amaç EuroDrone tamamlanıncaya kadar alternatif sunmak, korumak. Bu adım 2014 yılından buyana devam eden süreç için bir nihayet oldu, zira o vakitten beri gündem olsa da net bir adım atılmamıştı. En son 2018 yılında İsrail’den Heron alınmış ama silahlandırılmamıştı.

İHA destekçilerinin en büyük destek noktası silahlı kuvvetlerin kamplarını ve silahlı devriyelerin güvenliğini sağlamak olsa da muhalifler 2014’ten bu yana hiç Alman askerinin öldürülmediği gerekçesiyle bu önlemi gereksiz buluyor.

Sonuç olarak 140 adet İHA füzesi alımına onay çıksa dahi Almanya için İHA’lar bir müddet daha tartışma konusu olacaktır. Zira olay sadece görüldüğü gibi değil, her hangi bir teknolojik ürünü dışarıdan tedarik etmek onlar için ayrıca bir gurur konusu. EuroDrone tamam oluncaya kadar bazı sorunlar tekrar tekrar gündeme gelecektir.

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!