1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

ABD HiperSonik Füze Testi Yaptı

ABD HiperSonik Füze Testi Yaptı
ABD HiperSonik Füze Testi Yaptı
+ - 0

İnanması güç ama HiperSonik füzeler konusunda ABD, Rusya ve Çin’in gerisinde kalıyordu. Neyse ki ABD Başarılı HiperSonik Füze Testi ile bu açığı kapatmak için elinden geleni yaptı.

ABD’den Başarılı HiperSonik Füze Testi

HAWC yani Hipersonik Hava Soluyan Silah Konsepti, yeni nesil teknoloji ürünü olan bu füzeler Çin ve Rusya tarafıdan zaten kullanımdaydı. Lakin bu konuda Amerika geriden geliyordu, yapılan açıklamaya göre Mart ayında yapılan bir test ile ABD bu teknolojiyide envanterine katmış oldu.

Normalde yapıldığı zaman açıklanması beklenen bu test için yaşanan gecikmenin sebebi Rus-Ukrayna savaşı gösteriliyor, ortamı daha da germemek adına o vakitlerde açıklama yapılmadığı belirtiliyor.

Test Amerika’nın batı kıyılarında bir B-52 ağır bombardıman uçağı ile yapılmış. Test sonucunda 20 km yükseklikte 555 kilometrelik uçuş yapılmış.

Bu tarz silahların en önemli iki özelliği vardır, biri hareketli bir motora sahip olmadığı için daha yüksek hızlara ulaşabilmesi, diğeri ise çok yüksek hızlara ulaştıkları için karşı müdahalenin zor olmasıdır.

Amerika Hipersonik yarışında geride kalmış durumda, Rusya çoktan bu silahı geliştirdi ve hatta Ukrayna savaşında kullandı.

Amerika ise birçok başarısız testin ardından geçtiğimiz mart ayında başarılı bir test gerçekleştirmiş lakin tansiyonu yükseltmemek adına duyurmamış olduğunu bildirdi.

HAWC Nedir?

Hipersonik hızlarda, ses hızının beş katı (Mach 5) ve ötesi, çalışan sistemler; mevcut askeri sistemlere kıyasla daha kısa yanıt süreleri ve daha yüksek etkinlik ile daha uzun mesafelerden askeri operasyonlar için potansiyel sunar. Bu tür sistemler, özellikle düşmanların yetenekleri geliştikçe, gelecekteki saldırı operasyonları için önemli kazanımlar sağlayabilir.

Hipersonik Hava Soluyan Silah Konsepti (HAWC) programı, etkili ve uygun maliyetli bir havadan fırlatılan hipersonik seyir füzesi sağlamak için kritik teknolojileri geliştirmeyi ve göstermeyi amaçlar. Program, temel teknolojileri doğrulamak için verimli, hızlı ve uygun fiyatlı uçuş testlerini vurgulamayı amaçlıyor.

HAWC, üç kritik teknolojik zorluk alanını veya program sütununu ele almak için uçuş gösterilerini sürdürmeyi planlıyor: hava aracı fizibilitesi, etkinliği ve satın alınabilirliği. İ

lgilenilen teknolojiler şunları içerir:

  • Etkili hipersonik uçuş yapabilen gelişmiş hava aracı konfigürasyonları
  • Sürekli hipersonik seyir sağlamak için hidrokarbon scramjet ile çalışan tahrik
  • Yüksek sıcaklıkta seyirin termal streslerini yönetmeye yönelik yaklaşımlar
  • Uygun maliyetli sistem tasarımları ve üretim yaklaşımları

Yazar Hakkında

Fikrini söyle, sorunu sor!